Karnevál – a velencei forgatag
A világon mindenütt ismerik a színpompás velencei karnevált, amely csodálatos maszkjaival kápráztatja el a látogatókat, a háttérben a varázslatos várossal.
„Az ember akkor legkevésbé önmaga, ha saját alakjában beszél. Adj neki álarcot, s az igazságot fogja mondani.”
Ez az Oscar Wilde-idézet nemcsak mély igazságokat hordoz, hanem a karnevál hangulatához is remekül illik. Művészien kidolgozott álarcok, szemkápráztató kosztümök, nyüzsgés, vidámság, télbúcsúztató. Ki ne ismerné a velencei karnevál hírét? Képeket bámulva is csodálatos látvány, de a személyes élményt semmi sem adhatja vissza. Ezért aki csak teheti, keresse fel az álarcos forgatagot – legalább egyszer az életben. Persze, hatalmas a tömeg, négyszer annyi ideig tart eljutni egyik helyről a másikra, az árak igencsak szemérmetlenek, s a kávézókba alig lehet beférni. Mégis, mindezek ellenére, egyszer mindenképp látni kell. Mert ez a velencei karnevál.
A farsangnak meglehetősen hosszú története van a lagúnák között. Álarc mögé bújni a régi korokban is egyet jelentett a felszabadult mulatozással, a tréfálkozással, olykor a szabályok büntetlen megszegésével (olyannyira, hogy egy idő után Velencében megtiltották a fegyverviselést a farsangi jelmezek alatt). Karnevál idején mindenki beöltözött, még a szerzetesek és az apácák is. Hasonló télűző ünnepségeket már az ókori rómaiak is rendeztek, a legrégebbi fennmaradt írásos velencei dokumentum pedig, amely említést tesz a farsangi mulatozásról, 1094-ből való. Ma is élő, romantikus hírnevét a velencei karnevál a XIX. században alapozta meg, amikor olyan hírességeket ejtett ámulatba, mint Wagner, Byron vagy éppen Erzsébet királyné, azaz Sissi.
Az osztrák és francia uralom idején rossz szemmel nézték, a szokás csak a szigeteken (Murano, Burano) élt tovább, mígnem a XX. század hetvenes éveiben szerencsére újjáéledt a hagyomány, s a velencei karnevál népszerűsége azóta is töretlen.
Napjainkban az esemény mindegy tíz napig tart, és igazi üzleti vállalkozásnak számít, programokkal, szponzorokkal, televíziós közvetítéssel és turisták hadával. Mindenképp érdemes legalább egy napra elveszni a kis utcák rengetegében, és átélni a város és a karnevál leírhatatlan hangulatát. Élvezd, gyönyörködj benne, és tartsd nyugodtan szem előtt ezt az olasz mondást is: „A Carnevale ogni scherzo vale”, vagyis farsang idején minden tréfa belefér.